Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim informuje, że od 04.03.2025 gmina Smętowo Graniczne, Skarszewy, Starogard Gdański, miasto Starogard Gdański, część gminy Zblewo położona na północ od linii wyznaczonej przez linię kolejową w powiecie starogardzkim – znalazły się w obszarze objętym ograniczeniami II (tzw. różowej strefie zagrożonej).
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim przypomina o obowiązkach posiadaczy świń na obszarze objętym ograniczeniami II – (ooo II)
- Podstawowe zasady bioasekuracji (stosowane dotychczas), zgodnie z obowiązującymi przepisami
- Dodatkowe środki bioasekuracji:
Zgłaszanie do ARiMR każdego zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada (kupno, sprzedaż, padnięcie, ubój na potrzeby własne) w ciągu 2 dni od zaistnienia tego zdarzenia.
Zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii każdego przypadku padnięcia świni (w celu pobierania prób w kierunku ASF) w gospodarstwie (zgłoszenie telefoniczne pod numerem 58-5623077, e-mail: piwstar@gdansk.wiw.gov.pl)
Plan bezpieczeństwa biologicznego opracowany na piśmie przez właściciela gospodarstwa i zatwierdzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii obejmujący w szczególności:
– ustanowienie tzw. stref „czystych” w gospodarstwie, które obejmują budynki inwentarskie oraz miejsca przechowywania paszy i ściółki oraz pozostałych budynków;
– ustanowienie rozwiązań logistycznych dotyczących wprowadzania do stada nowych świń;
– procedury czyszczenia i dezynfekcji obiektów, środków transportu, wyposażenia;
– audyty wewnętrzne lub samoocena w celu egzekwowania środków bioasekuracji.
Wzory planów dostępne na stronie: : https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wdrazanie- wymagan-rwk-2021605-po-31102021
Wymagane są ogrodzenia ochronne co najmniej pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie oraz budynków, w których przechowuje się paszę i ściółkę, w celu zapewnienia aby utrzymywane świnie pasza i ściółka nie miały kontaktu z osobami nieupoważnionymi oraz z innymi zwierzętami.
Używanie urządzeń zapewniających skuteczną dezynfekcję przed wejściami i wjazdami do gospodarstw (środek dezynfekcyjny – wirusobójczy) np. maty/ opryskiwacze/ niecki w wejściach/wyjściach, wjazdach wyjazdach do/z gospodarstwa.
Zgłoszenie do Powiatowego Lekarza Weterynarii co najmniej na 48h przed, zamiaru przeprowadzenia uboju świń w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Świnie muszą znajdować się w gospodarstwie min. 30 dni. Obowiązuje badanie przedubojowe i poubojowe wykonywane przez uprawnionego lekarza weterynarii.
Transport świń wyłącznie czystymi i zdezynfekowanymi środkami transportu (mycie i dezynfekcja środków transportu powinno być stosownie dokumentowane – obowiązek prowadzenia rejestru oraz przechowywania dokumentów zakupu środków dezynfekcyjnych).
Świadectwa zdrowia będą wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii po uzyskaniu zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii na przemieszczenie świń (które zostanie wydane po zatwierdzeniu planu bezpieczeństwa biologicznego oraz spełniania zasad bioasekuracji, co będzie potwierdzone protokołem kontroli).
Badanie kliniczne świń, musi być przeprowadzone nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem.
Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, padnięcia bez innych wyraźnych objawów) – dlatego w przypadku podejrzenia choroby, należy zgłosić podejrzenie ASF do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Starogardzie Gdańskim celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF. Zgłoszenie należy przekazać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).