Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim informuje, że od 07.02.2025 gmina wiejsko-miejska Skarszewy oraz część gminy wiejskiej Starogard Gdański – położonej na zachód od linii wyznaczonej przez linię kolejową biegnącą od wschodniej granicy gminy do wschodniej granicy miasta Starogard Gdański oraz na wschód od linii wyznaczonej przez drogę łączącą miejscowości Skarszewy – Linowiec – Starogard Gdański do granicy miasta Starogard Gdański (sołectwa: Ciecholewy, Trzcińsk, Siwiałka Janin, Kokoszkowy, Linowiec – na wschód od drogi (Starogard -Linowiec-Skarszewy), Szpęgawsk- na północ od torów kolejowych – znalazły się w obszarze objętym ograniczeniami I (tzw. niebieskiej strefie ochronnej).
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim przypomina o obowiązkach posiadaczy świń na obszarze objętym ograniczeniami I – (ooo I) 🔵🔵🔵🔵🔵🔵🔵🔵🔵🔵
- Podstawowe zasady bioasekuracji (stosowane dotychczas), zgodnie z obowiązującymi przepisami
- Dodatkowe środki bioasekuracji:
🔵Zgłaszanie do ARiMR każdego zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada (kupno, sprzedaż, padnięcie, ubój na potrzeby własne) w ciągu 2 dni od zaistnienia tego zdarzenia.
🔵Zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii każdego przypadku padnięcia świni w gospodarstwie.
🔵Używanie urządzeń zapewniających skuteczną dezynfekcję przed wejściami i wjazdami do gospodarstw (środek dezynfekcyjny – wirusobójczy) np. maty/ opryskiwacze/ niecki w wejściach/wyjściach, wjazdach wyjazdach do/z gospodarstwa.
🔵Zgłoszenie do Powiatowego Lekarza Weterynarii co najmniej na 48h przed, zamiaru przeprowadzenia uboju świń w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Świnie muszą znajdować się w gospodarstwie min. 30 dni. Obowiązuje badanie przedubojowe i poubojowe wykonywane przez uprawnionego lekarza weterynarii.
🔵Transport świń wyłącznie czystymi i zdezynfekowanymi środkami transportu.
🔵Świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie badania klinicznego świń, nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem.
Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, padnięcia bez innych wyraźnych objawów) – dlatego w przypadku podejrzenia choroby, należy zgłosić podejrzenie ASF do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Starogardzie Gdańskim celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF. Zgłoszenie należy przekazać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).